ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΙΓΑΙΟΥ
ΣΧΟΛΗ ΑΝΘΡΩΠΙΣΤΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ
ΤΜΗΜΑ ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ

Ημερίδα με τίτλο
«Το θέατρο στην αρχαία Μεσόγειο»

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ, 16.05.2017

Το θέατρο στην Αρχαία Ελλάδα δεν ήταν μόνο θέαμα αλλά αναπόσπαστο μέρος της δημόσιας ζωής της πόλης, βήμα γόνιμου προβληματισμού για πολιτικά και κοινωνικά ζητήματα και μέσο διάπλασης της αστικής ιδεολογίας της εποχής του. Μέχρι και σήμερα αγγίζει τις πτυχές της επικαιρότητας με τρόπους αδιόρατους ή εμφανείς.

Οι φοιτήτριες και φοιτητές του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών "Το θέατρο ως κοινωνικός και πολιτικός θεσμός στη Μεσόγειο κατά την αρχαιότητα" του Τμήματος Μεσογειακών Σπουδών του Πανεπιστημίου Αιγαίου σας προσκαλούν να ανακαλύψετε μαζί τους την αξία και τις αξίες του αρχαίου θεάτρου. Σε μία ημερίδα γεμάτη εικόνες, αφηγήσεις, δρώμενα και ζωντανή πληροφόρηση της έρευνάς τους, ας γίνουμε θεατές και μύστες των βαθύτερων πτυχών του αρχαίου θεάτρου. Η ημερίδα θα πραγματοποιηθεί στην Αίθουσα Πολλαπλών Χρήσεων του Πανεπιστημίου Αιγαίου, την Παρασκευή 19 Μαΐου 2017, ώρα 18.00-20.00 Θα δοθούν βεβαιώσεις συμμετοχής σε φοιτητές/τριες.

Ο Διευθυντής του ΠΜΣ Σπύρος Συρόπουλος