Έκθεση DIGITAL ART BUDAPEST Hungarian Contemporary Electrographic Art με την επιμέλεια του Τμήματος Μηχανικών Σχεδίασης Προϊόντων και Συστημάτων

Τίτλος: DIGITAL ART  BUDAPEST  Hungarian Contemporary Electrographic  Art

Είδος: Εικαστικά - Έκθεση

Διοργάνωση: ΤΗΕ ΒΟΧ, Πρεσβεία της Ουγγαρίας στην Αθήνα

Καλλιτέχνες: HUNGARIAN ELECTROGHAPHIC ART ASSOCIATION

Kristóf ÁZBEJ | Magdolna BARTI | Bertalan BÁLINT | Sándor BÁTAI | Anikó BODOR | Evelin BÓZSA, NL | Zsuzsanna BÜKI | László CSÍZY | Balázs CZEIZEL | Beaty CZETŐ, NL | Árpád DARADICS | Vera DÁVID | Jenő DETVAY | Dávid DROZSNYIK | István DROZSNYIK | Zsuzsanna ENYEDI | Adrienn FÜLEKY |Enikő GÁBOR | Éva Mária GÁBOR | József GÁBOS | Nóra GERGELY | Zsolt GYENES | Ágnes HAász | Ferenc HARANGOZÓ | Péter HERENDI | Paula HERNÁDI | István HORKAY | Dorina JUHÁSZ | Katalin KÁDÁR | József KÁNTOR | Gyöngyi KÁROLY-ZÖLD, RO | Péter KECSKÉS | Csilla KELECSÉNYI | Antal KELLE-Péter BOTOS I György KEMÉNY | Eva KIPP, NL | Károly ifj KOFFÁN | Attila KOPPÁNY | Zsolt KOROKNAI | Ágota KRNÁCS | Eszter LÁNG | Jenő LÉVAY | Erzsébet LIEBER I László LONOVICS | Antal LUX, D | István MAGÉN | Éva MAYER| Bernadett NAGY / NADE | Gábor NÉMETH-KASSA | György OLAJOS | László ORSZÁG | Márta PACZONA | László PAPP PALA | Tibor PATAKI | Csaba PÁL | András PETŐCZ | Ágnes PÉTER | Béla REPÁSZKI | Ferenc REPÁSZKI | Dénes RUZSA-Fruzsina SPITZER | Edit SÁNDOR | Evelin SÓS | István STARK | Judit SZALAI I Zsanett SZIRMAY | László SZLAUKÓ | Bálint SZOMBATHY | Enikő SZÖLLŐSSY | Mária TELLÉR | Paul TER WAL, NL | Gábor Andor TOOTH / TGA | Tibor VASS | Syporca WHANDAL | Péter WROBEL:

Επιμέλεια Εκθεσης: Φλωρεντία Οικονομίδου (Επίκουρη Καθηγήτρια-Τμήμα Μηχανικών Σχεδίασης Προϊόντων και Συστημάτων/Πανεπιστήμιο Αιγαίου σε συνεργασία με τους Ούγγρους επιμελητές: Ágnes HAász( ιστορικός Τέχνης), Dénes Ruzsa, Fruzsina Spitzer(video–artist).

Αιγίδες: Υπουργείο Πολιτισμού & Αθλητισμού, Πρεσβεία της Ουγγαρίας,Τμήμα Μηχανικών Σχεδίασης Προϊόντων και Συστημάτων Πανεπιστημίου Αιγαίου

Η έκθεση με τα έργα 74 Ούγγρων καλλιτεχνών θα ‘’ταξιδέψει’’ από τη  Βουδαπέστη στην Αθήνα και θα παρουσιάσει την σύγχρονη Ουγγρική Ψηφιακή Τέχνη που, υπό τον όρο “ELEKTROGRAFIΑ’’ αναπτύχθηκε ιδιαίτερα στην Ουγγαρία τις δύο τελευταίες δεκαετίες, με Ούγγρους επιμελητές τους: Ágnes HAász( ιστορικός Τέχνης), Dénes Ruzsa, Fruzsina Spitzer(video–artist).

Η έκθεση γίνεται σε συνεργασία με την  HUNGARIAN ELECTROGHAPHIC ART ASSOCIATION στην Αθήνα, στο χώρο του ΤΗΕ ΒΟΧ το διάστημα 1-30 Μαρτίου 2019.

Η Elektrográfia οργανώνεται στο πλαίσιο των διεθνών δράσεων και συνεργασιών του project "Digital Arts & Design Lab 2019", φετινό θέμα του οποίου είναι το ταξίδι, όπως αυτό γίνεται αντιληπτό εννοιολογικά.

Η  HUNGARIAN ELECTROGHAPHIC ART ASSOCIATION (HEAA) ιδρύθηκε το 2001, στη Βουδαπέστη,  στο Bartók 32 Gallery. Η σύνθεση των μελών  της, περιλαμβάνει ζωγράφους, χαράκτες, φωτογράφους,  γλύπτες και video - imedia καλλιτέχνες Στα χρόνια που πέρασαν από την ίδρυσή της, η  ELEKTROGRAFIA συμπλήρωσε στη σύνθεσή της με διεθνείς καλλιτέχνες, συμπεριλαμβανομένων και Ούγγρων καλλιτεχνών που ζουν στο εξωτερικό.

Στις εκθέσεις  της HEAA  παρουσιάζονται ψηφιακές εκτυπώσεις και έργα που έγιναν με τη χρήση διαφόρων μέσων όπως light  installation,  video installation πειραματικό, video και  light object. Τα έργα  αυτά βασίζονται σε μεγάλο βαθμό στη χρήση ηλεκτρονικών, ηλεκτρονικού φωτισμού και κίνησης. Χρησιμοποιώντας ηλεκτρονικές συσκευές και ψηφιακές διαδικασίες δημιουργίας, τα έργα παράγουν μια εντελώς νέα οπτική μορφή έκφρασης και οπτικής εμπειρίας, ώστε να μη μπορούν να ταξινομηθούν με καμία από τις κλασσικές κατευθύνσεις της δημιουργικής τέχνης

Τα τελευταία χρόνια η HEEA  διοργάνωσε πολλές τοπικές και εθνικές ανοικτές και ομαδικές εκθέσεις στη Βουδαπέστη, έξω από την πρωτεύουσα και στο εξωτερικό: Βελιγράδι, Ζέντα, Νόβι-Σαντ (Σερβία), Πράγα (Τσεχική Δημοκρατία), Κλουτζ-Ναπόκα / Κολοζσβάρ (Ρουμανία), Σένταμ (Ολλανδία), Ελσίνκι (Φινλανδία), Dunajska Streda / Dunaszerdahely (Κροατία), Παρίσι (Γαλλία), Soul (Νότια Κορέα)

Την έκθεση «DIGITAL ART  BUDAPEST  Hungarian Contemporary Electrographic  Art» επιμελείται η Φλωρεντία Οικονομίδου (Επίκουρη Καθηγήτρια - ΤΜΣΠΣ Πανεπιστημίου Αιγαίου) σε συνεργασία με τους Ούγγρους επιμελητές Ágnes HAász( ιστορικός Τέχνης), Dénes Ruzsa, Fruzsina Spitzer(video–artist).

Στόχος – προσδοκώμενα αποτελέσματα: Η έκθεση είναι η ανταλλαγή απόψεων και πληροφοριών γύρω από την ψηφιακή τέχνη, στην προκειμένη μεταξύ Ελλήνων και Ούγγρων καλλιτεχνών. Η επισκεψιμότητα της έκθεσης και η σύναψη εικαστικών συνεργασιών με αυτή την αφορμή θα συντελέσουν στην προώθηση της ουγγρικής ψηφιακής τέχνης στην Ελλάδα και την προώθηση της ελληνικής ψηφιακής τέχνης στην Ουγγαρία.

Κοινό στο οποίο απευθύνεται η Δράση: Φιλότεχνο κοινό, σπουδαστές σχολών Καλών Τεχνών και Design, εικαστικοί, designers, multimedia artists, ιστορικοί τέχνης.

Χρόνος Διεξαγωγής: 1/3 - 31/3/2019

Τόπος Διεξαγωγής: ΤΗΕ ΒΟΧ, Δορυλαίου 12 - Πλατεία Μαβίλη, Αθήνα 11521

Εγκαίνια: 1/3/2019   ώρα 19.00

Ωρες λειτουργίας: 15.00 – 19.00