Ένας ακόμη σταθμός στη διεθνή ακαδημαϊκή προσπάθεια του Αιγαίου! | Πανεπιστήμιο Αιγαίου

Ένας ακόμη σταθμός στη διεθνή ακαδημαϊκή προσπάθεια του Αιγαίου!

Ένας ακόμη “σταθμός”

στη διεθνή ακαδημαϊκή προσπάθεια του Αιγαίου!

Academic & University News | Times Higher Education (THE)

Πρόκειται για μια ξεχωριστή και απαιτητική διεθνή κατάταξη, από τις ιδιαίτερα αξιόπιστες και ευρύτατα αξιοποιούμενες.

Η θέση που έλαβε φέτος το Πανεπιστήμιο Αιγαίου, μεταξύ 601-800 στον κόσμο των Πανεπιστημίων, ανάμεσα στα πάνω από 1.100 ιδρύματα που συνολικά περιέλαβε η φετινή κατάταξη, 6ο ανάμεσα στα 7 ελληνικά Πανεπιστήμια που περιλαμβάνονται φέτος, σε σχέση με τις δεκάδες χιλιάδες Πανεπιστημίων που λειτουργούν σε όλον τον κόσμο, αποτελεί έναν ακόμη σταθμό στην αποτύπωση της ανοδικής ακαδημαϊκής πορείας του Αιγαίου και φέρνει το δημόσιο πολυνησιωτικό Πανεπιστήμιο Αιγαίου πιο ψηλά στην εθνική και διεθνή ακαδημαϊκή επικαιρότητα.

Μέριμνά μας θα συνεχίσει να είναι, κατά το ακαδημαϊκό έτος που άρχισε πριν από λίγες μέρες, η αδιάκοπη προσπάθεια, με στοχοπροσήλωση και αποτελεσματικότητα, για περαιτέρω ανάπτυξη του Πανεπιστημίου μας ακόμη και σε περίοδο κρίσης, αλλά και η αποτύπωση της προσπάθειας αυτής - και των αποτελεσμάτων της - στις διεθνείς ακαδημαϊκές κατατάξεις.

Μυτιλήνη, 6/9/2017

Από την Πρυτανεία του Ιδρύματος