Δελτίο Τύπου του Πανεπιστημίου Αιγαίου | Πανεπιστήμιο Αιγαίου

Δελτίο Τύπου του Πανεπιστημίου Αιγαίου

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Το Πανεπιστήμιο Αιγαίου, ως αναπόσπαστο μέρος των κοινωνιών του Αρχιπελάγους, κατανοεί πλήρως τα σοβαρά προβλήματα που έχει δημιουργήσει το μεταναστευτικό – προσφυγικό και τα οποία άλλωστε βιώνουν καθημερινά και τα ίδια του τα μέλη.

Καλούμε και από την πλευρά μας την Πολιτεία να ενσκήψει με ιδιαίτερη προσοχή και ευαισθησία στα θέματα που θέτουν οι πολίτες των Αιγαιακών κοινωνιών, καθώς αυτοί που ζουν και εργάζονται στα νησιά μας αναλαμβάνουν δυσανάλογο κόστος σχετικά με το μεγάλο αυτό εθνικό θέμα.

Το Πανεπιστήμιο Αιγαίου βρίσκεται, όπως πάντα, στη διάθεση της Πολιτείας και των τοπικών Αρχών και Φορέων, προκειμένου να συμβάλλει εποικοδομητικά στη διαμόρφωση προτάσεων για την εξεύρεση βιώσιμων λύσεων, που έχουν ανάγκη και οι τοπικές μας κοινωνίες και η χώρα μας, αλλά και η Ευρώπη.

21 Ιαν 2020