Διάκριση για το εργαστήριο Μουσειολογίας του Τμήματος Πολιτισμικής Τεχνολογίας και Επικοινωνίας | Πανεπιστήμιο Αιγαίου

ΤΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΜΟΥΣΕΙΟΛΟΓΙΑΣ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ

ΣΤΗΝ 83η ΔΙΕΘΝΗ ΕΚΘΕΣΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Μια ακόμη διάκριση για το Πανεπιστήμιο Αιγαίου, στην 83η Διεθνή Έκθεση Θεσσαλονίκης, αυτή τη φορά, όπου το περίπτερο της Περιφερειακής Ένωσης Δήμων Κεντρικής Μακεδονίας και του Δήμου Θερμαϊκού που σχεδιάστηκε από το Εργαστήριο Μουσειολογίας του Τμήματος Πολιτισμικής Τεχνολογίας και Επικοινωνίας, βραβεύτηκε για την αισθητική της κατασκευής του και τον τρόπο παρουσίασης του θέματός του.

Τα μέλη του Εργαστηρίου Μουσειολογίας με την επίβλεψη της Αν. Καθηγήτριας του ΤΠΤΕ, Νάσιας Χουρμουζιάδη, ανέλαβαν να μετατρέψουν σε έκθεση ένα από τα θέματα που χρόνια τώρα βασανίζουν τους δημότες του θαλασσίου μετώπου του Θερμαϊκού κόλπου, τις αστικές θαλάσσιες συγκοινωνίες. Με φρέσκια ματιά, αξιοποιώντας τον διεπιστημονικό τρόπο προσέγγισης του εκθεσιακού σχεδιασμού στο Τμήμα Πολιτισμικής Τεχνολογίας και Επικοινωνίας, κατάφεραν να προσελκύσουν τους επισκέπτες της ΔΕΘ, να ξεχωρίσουν ανάμεσα στα πάνω από 400 περίπτερα και να εντυπωσιάσουν θετικά τη Διοίκησή της.

18 Οκτ 2018