Διαδικτυακή διάλεξη: Άργιλος μετά τον Φίλιππο Β ': Ελληνιστική κατοχή και διαχείριση της περιοχής | Πανεπιστήμιο Αιγαίου

Invitation / Πρόσκληση - webinar 19-05-2021, 19:00

Chèr(e)s ami(e)s / Αγαπητοί/ες φίλοι/ες / Dear friends,

C’est un grand plaisir de vous inviter à une conférence qui se tiendra via Zoom le mercredi, 19 mai (voir ci-dessous et ci-joint pour plus de détails).

Έχουμε την χαρά να σας προσκαλέσουμε σε μια διαδικτυακή διάλεξη μέσω Zoom την Τετάρτη, 19 Μαïου (βλ. περισσότερες πληροφορίες παρακάτω και στο συνημμένο αρχείο).

We are delighted to invite you to a lecture to be held via Zoom on Wednesday, May 19 (see below and attached for details).

La conférence se tiendra en français / Η διάλεξη θα είναι στα γαλλικά / The lecture will be held in French.

Zoom: https://umontreal.zoom.us/j/87858000530?pwd=Sk0zblprSjI0dDNKclpDalNUTE9kUT09

Laure Sarah Ethier Boutet

Boursière Elisabeth Alföldi-Rosenbaum de l’Institut canadien en Grèce

et doctorante en histoire à l’Université de Montréal

Άργιλος μετά τον Φίλιππο Β ': Ελληνιστική κατοχή και διαχείριση της περιοχής

Μετά την κατάκτηση της από τον Φίλιππο Β' το 357 πΧ, η περιοχή της Αργίλου παρουσίασε ένα τελευταίο στάδιο κατοχής όπως αποδεικνύεται από τη κατασκευή ενός επιβλητικού αρχοντικού στην ακρόπολη. Ξεκινώντας με τη βασιλεία του Φίλιππα Β', ήταν σύνηθες στους Μακεδόνες ηγέτες να παραχωρούν τμήματα των κατακτηθέντων εδαφών στους συντρόφους (εταίρους) για την διασφάλιση της αφοσίωσης τους καθώς και για την επιτήρηση και την οικονομική ανάπτυξη της περιοχής. Το αρχοντικό της Αργίλου ξεχωρίζει ως μια από τις σπάνιες αναγνωρισμένες περιπτώσεις τέτοιου τύπου εγκατάστασης.

Βασιζώμενη στην προκαταρκτική μελέτη αρχαιολογικού υλικού, αυτή η διάλεξη ασχολείται με τον οικονομικό και αμυντικό ρόλο της ελληνιστικής κατοχής της Αργίλου, διαφωτίζοντας τη λειτουργία και τη διαχείριση του συγκεκριμένου συστήματος κατανομής της γης στη Μακεδονία.

Argilos after Philip II: Hellenistic occupation and management of the territory

Following its conquest by Philip II in 357 BCE, the site of Argilos revealed a last phase of occupation, as evidenced by the construction on the acropolis of an imposing mansion. From the reign of Philip II, it was customary for Macedonian rulers to grant parts of the conquered lands to their companions (hetairoi), to ensure their loyalty as well as the surveillance and economic development of the territory. The Argilos mansion stands out as one of the few identified cases of this type of installation.

Through the preliminary study of the archaeological material, this lecture addresses the economic function and the defensive character of the Hellenistic occupation of Argilos, to shed light on the functioning and management of this system of land distribution in Macedonia.

13 Μάιος 2021

Ανακοινώσεις άλλων φορέων