Εορτασμός των 20 χρόνων της Σχολής Ανθρωπιστικών Επιστημών | Πανεπιστήμιο Αιγαίου

Εορτασμός των 20 χρόνων της Σχολής Ανθρωπιστικών Επιστημών

Tην Τρίτη, 20 Μαρτίου του 2018, πραγματοποιήθηκε με ιδιαίτερη επιτυχία & με την συμμετοχή των Ακαδημαϊκών αρχών καθώς και των αρχών της Τοπικής Αυτοδιοίκησης & της Πρωτοβάθμιας & Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, ο εορτασμός για τα 20 χρόνια από την ίδρυση της Σχολής Ανθρωπιστικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Αιγαίου, στην αίθουσα Πολλαπλών Χρήσεων του κτιρίου Κλεόβουλος της Πανεπιστημιακής Μονάδας Ρόδου.

Την εκδήλωση οργάνωσε η Σχολή Ανθρωπιστικών Επιστημών θέλοντας να επισημάνει έτσι, ένα ορόσημο στην πορεία της στους κόλπους του Πανεπιστημίου Αιγαίου, της εθνικής ερευνητικής κοινότητας & της τοπικής κοινωνίας. Μία πορεία σταδιακής ανάπτυξης στην οποία συντίθεται ένα ευρύ φάσμα ερευνητικών, επιστημονικών, διδακτικών, παιδαγωγικών, πολιτισμικών διαδρομών και πρακτικών, που επιχειρούν να επενδυθούν τη ζώσα ιστορία του τόπου και των ανθρώπων και να την επενδύσουν με πνεύμα εφευρετικότητας και δημιουργίας, κριτικής και στοχασμού, εξωστρέφειας και επικοινωνίας.  Σχολή που συνδέει τη συνεχή και ευφάνταστη ανάπτυξη των τριών Τμημάτων της (Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης, Τμήμα Επιστημών της Προσχολικής Αγωγής και του Εκπαιδευτικού Σχεδιασμού, Τμήμα Μεσογειακών Σπουδών), καθώς επιχειρούν να μετατρέψουν τη συνοριακότητα και τη νησιωτικότητα (ως βίωμα & πράξη) σε κίνητρο για την διαμόρφωση τρόπων προώθησης της επιστήμης, του πολιτισμού και των ιδεών, η Σ.Α.Ε. μεταφέρει και καλλιεργεί τις φέρουσες αξίες του Πανεπιστημίου Αιγαίου, ενός Πανεπιστημίου που ριζώνει στα Δωδεκάνησα & ενδυναμώνει τον εθνικό ακαδημαϊκό κορμό.

Στην πορεία της, η Σ.Α.Ε. στηρίχτηκε στους δεσμούς της με την τοπική κοινωνία & τους φορείς της, συνομίλησε, αλληλεπίδρασε, συνυπήρξε & συνεργάστηκε μαζί τους, δημιούργησε κοινούς τόπους & χρόνους. Με την επιμονή & την προσήλωση του ακαδημαϊκού & διοικητικού προσωπικού της αντιμετώπισε & υπερέβη τις αποτρεπτικές συνθήκες για να οικοδομήσει ένα στέρεο παρόν, που μπορεί να υποσχεθεί νέες συνέργειες ανάπτυξης. Το διμερές πρωτόκολλο συναντίληψης μεταξύ του Πανεπιστημίου Αιγαίου & του Δήμου Ρόδου & το τριμερές πρωτόκολλο συνεργασίας μεταξύ της Σ.Α.Ε. & της Α/θμιας & Β/θμιας Εκπαίδευσης σημειοδοτούν & σημασιοδοτούν σημαντικές διαστάσεις της εργώδους αυτής πολύχρονης προσπάθειας.

Καθηγήτρια Έλενα Κ. Θεοδωροπούλου

Κοσμητόρισσα της Σ.Α.Ε.