ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΡΙΟ ΜΗΝΥΜΑ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ ΠΡΟΣ ΤΟ ΔΩΡΗΤΗ κ. ΑΘΑΝΑΣΙΟ ΠΑΛΑΙΟΛΟΓΟΥ | Πανεπιστήμιο Αιγαίου

ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΡΙΟ ΜΗΝΥΜΑ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ

ΠΡΟΣ ΤΟ ΔΩΡΗΤΗ κ. ΑΘΑΝΑΣΙΟ ΠΑΛΑΙΟΛΟΓΟΥ

Το Πανεπιστήμιο  Αιγαίου ευχαριστεί θερμά τον ευπατρίδη κ. Αθανάσιο Παλαιολόγου, ο οποίος δώρισε το ποσό των εξακοσίων χιλιάδων (600.000) δολλαρίων ΗΠΑ για τις ανάγκες της Κεντρικής Βιβλιοθήκης στη Μυτιλήνη, με στόχο την καλύτερη εξυπηρέτηση των εκπαιδευτικών αναγκών των φοιτητών/τριών. Ο κ. Παλαιολόγου μετέβη σήμερα Τετάρτη, 10 Ιουλίου, 2019 στο κτίριο της Διοίκησης του Πανεπιστημίου, όπου και συναντήθηκε με την Πρυτάνισσα Καθηγήτρια Χρυσή Βιτσιλάκη και υπέγραψε ενώπιόν της το σχετικό έγγραφο της Δωρεάς, παρουσία και του Αντιπρύτανη Καθηγητή Γ. Παπαγεωργίου και της Αντιπρυτάνισσας Καθηγήτριας Ε. Θεοδωροπούλου.

Με την πράξη του αυτή ο κ. Παλαιολόγου αποδεικνύει ότι οι διαχρονικές αξίες της ανιδιοτελούς προσφοράς προς την κοινότητα δεν έχουν χαθεί στη δίνη της σύγχρονης επιδίωξης της πρόσκαιρης φήμης και των εγωκεντρικών επιδιώξεων. Παράλληλα, με το παράδειγμά του αναδεικνύεται ως σύμβολο της αγάπης και της ενεργής υποστήριξης των νησιωτών του Αιγαίου στο Πανεπιστήμιό τους, μια αγάπη και μια υποστήριξη που το Πανεπιστήμιο Αιγαίου βιώνει καθημερινά, ακόμα και όταν δεν απολαμβάνει επαρκούς στήριξης από τους πολιτειακούς φορείς, όπως συμβαίνει ενίοτε.

10 Ιουλ 2019