To Πανεπιστήμιο Αιγαίου βραβεύει την καινοτόμο, ψηφιακή επιχειρηματικότητα | Πανεπιστήμιο Αιγαίου

To Πανεπιστήμιο Αιγαίου βραβεύει την καινοτόμο, ψηφιακή επιχειρηματικότητα

Στα πλαίσια στήριξης ομάδων φοιτητών για τη δημιουργία καινοτόμων επιχειρηματικών ιδεών,  το Πανεπιστήμιο Αιγαίου συμμετείχε στον 2ο μαραθώνιο ανάπτυξης εφαρμογών οικονομικών συναλλαγών (fintech hackathon), που διοργανώθηκε από την Εθνική Τράπεζα και την Crowdpolicy στις 20, 21 και 22 Οκτωβρίου 2017.  Η συμμετοχή του Πανεπιστημίου Αιγαίου περιλάμβανε υποστήριξη των ομάδων (mentoring) από ερευνητές και μέλη ΔΕΠ, συμμετοχή στην αξιολόγηση των προτάσεων, καθώς και βράβευση ομάδων που διακρίθηκαν.

Ανάμεσα σε περισσότερες από 15 νέες ιδέες που παρουσιάστηκαν στην τελική φάση του μαραθωνίου, βραβεύθηκαν από το Πανεπιστήμιο Αιγαίου δύο ομάδες:

• Η ομάδα PowerRangers, με αποφοίτους από το Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο, που στοχεύει στην ανάπτυξη συστήματος διαπραγμάτευσης ηλεκτρικής ενέργειας από ανανεώσιμες πηγές - μία εφαρμογή που μπορεί να αξιοποιήσει το υπό ανανέωση θεσμικό πλαίσιο σε Ελλάδα και Ευρωπαϊκή Ένωση.
  • Η ομάδα FIN-PI, με τελειόφοιτους του Πανεπιστημίου Πειραιά, που παρουσίασαν μία πρωτότυπη εφαρμογή υποβοήθησης ηλικιωμένων και ΑΜΕΑ στη διενέργεια τραπεζικών συναλλαγών με χρήση έξυπνων πρακτόρων (bots).

Στις δύο διακριθείσες ομάδες προσφέρθηκε από μία υποτροφία, ύψους 2,500 Ευρώ, για την παρακολούθηση των μεταπτυχιακών προγραμμάτων του Τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών και Επικοινωνιακών Συστημάτων του Πανεπιστημίου Αιγαίου, στις κατευθύνσεις «Ηλεκτρονική Διακυβέρνηση» και «Ψηφιακή Καινοτομία και Επιχειρηματικότητα» αντίστοιχα, για το ακαδημαϊκό έτος 2018-2019, εφόσον οι υποψήφιοι πληρούν τα απαραίτητα ακαδημαϊκά κριτήρια.

Ο Γιάννης Χαραλαμπίδης, Αναπληρωτής Καθηγητής του Πανεπιστημίου Αιγαίου, στο Τμήμα Μηχανικών Πληροφοριακών και Επικοινωνιακών  Συστημάτων και μέλος της επιτροπής αξιολόγησης του διαγωνισμού δήλωσε: «Είναι μεγάλη μας χαρά να στεκόμαστε αρωγοί στις ιδέες νέων φοιτητών και αποφοίτων των ΑΕΙ της χώρας μας, στον τομέα της ηλεκτρονικής διακυβέρνησης και επιχειρηματικότητας.  Ευχόμαστε τα νέα παιδιά να αξιοποιήσουν τα μεταπτυχιακά προγράμματα που τους προσφέραμε, ώστε να φέρουν τα όνειρά τους πιο κοντά στην πραγματοποίηση με συστηματικό τρόπο, και μέσα από την οικογένεια του Παν. Αιγαίου».

Περισσότερες πληροφορίες για τα μεταπτυχιακά του Τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών και Επικοινωνιακών Συστημάτων του Πανεπιστημίου Αιγαίου στο http://msc.icsd.aegean.gr/

Περισσότερες πληροφορίες για τον 2ο μαραθώνιο ανάπτυξης εφαρμογών οικονομικών συναλλαγών στο  http://crowdhackathon.com/fintech/

24 Οκτ 2017

Σάμος