Συμμετοχή φοιτητών σε πανευρωπαϊκό διαγωνισμό | Πανεπιστήμιο Αιγαίου

Συμμετοχή φοιτητών σε πανευρωπαϊκό διαγωνισμό

Φοιτητές του Τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών και Επικοινωνιακών Συστημάτων, μέλη της Κοινότητας ΕΛ/ΛΑΚ Πανεπιστημίου Αιγαίου και του Ομίλου Παρατηρησιακής Αστρονομίας του Πανεπιστημίου Αιγαίου, συμμετείχαν στο πανευρωπαϊκό διαγωνισμό “Space for your App Hackathon” που πραγματοποιήθηκε στις 24, 25 και 26 Οκτωβρίου 2018 στην Πάντοβα της Ιταλίας.

Ο διαγωνισμός ήταν ένα γεγονός στο οποίο συνεργάστηκαν νέοι φοιτητές από διαφορετικά γνωστικά πεδία (Μηχανικοί, Προγραμματιστές, Γεωλόγοι, Οικονομολόγοι κ.α.) με σκοπό τη συνεισφορά στα επιστημονικά πεδία της Παρατήρησης της Γης (Earth Observation), των Υπηρεσιών Βάσει Τοποθεσίας (Location-Based Services) και να ανακαλύψουν πώς οι διαστημικές τεχνολογίες μπορούν να χρησιμοποιηθούν για να πραγματοποιηθούν καινοτόμες ιδέες.

Οι φοιτητές του Πανεπιστημίου Αιγαίου αφού παρακολούθησαν μερικές ομιλίες σχετικά με τα συστήματα του προγράμματος Copernicus, των συστημάτων του Galileo καθώς και κάποιων εταιρειών σχετικών με την Τεχνολογία και την Έρευνα (Came, Unismart) συμμετείχαν στον σχηματισμό ομάδων με άλλους φοιτητές με σκοπό την εκτέλεση του τελικού σκοπού του διαγωνισμού, ο οποίος ήταν η δημιουργία και παρουσίαση μιας πρωτότυπης ιδέας με τη μορφή Εφαρμογής που θα χρησιμοποιεί τα συστήματα Copernicus ή/και Galileo.

Μετά από περίπου 18 συνεχόμενες ώρες χωρισμένες σε 3 Working Sessions, και έπειτα από συνεργασία, ανταλλαγή ιδεών και υλοποίηση, η ομάδα των φοιτητών κατάφερε να φέρει εις πέρας το σκοπό του διαγωνισμού και να υλοποιήσει μια καινοτόμα εφαρμογή, η οποία χρησιμοποιεί δεδομένα από τους δορυφόρους του προγράμματος Copernicus όπως θερμοκρασία, υγρασία εδάφους, κατεύθυνση ανέμου, μετρήσεις διοξειδίου του άνθρακα και άλλα, καθώς και το σύστημα εντοπισμού τοποθεσίας του συστήματος Galileo. Με αυτά και έπειτα από ανάλυση των δεδομένων παράγει χρήσιμες πληροφορίες για πιθανώς επερχόμενες φυσικές καταστροφές (πχ πυρκαγιές, πλημμύρες) καθώς και χρήσιμες πληροφορίες για τη βοήθεια των αρχών κατά τη διάρκεια των καταστροφών (πχ πιθανές κατευθύνσεις καταστροφών). Επίσης, μπορεί να παράγει χρήσιμες πληροφορίες για τους πολίτες, τους δήμους και τις επιχειρήσεις στον τομέα της αγροτικής παραγωγής.

Η ομάδα των φοιτητών παρουσίασε την ιδέα και την εφαρμογή της σε μία κριτική επιτροπή αποτελούμενη από επιστήμονες του κλάδου της αεροδιαστημικής, ειδικούς στα δορυφορικά συστήματα καθώς και επιχειρηματίες. Απέσπασε θετικά σχόλια τόσο σχετικά με την ιδέα, την υλοποίηση αλλά και την παρουσίαση της εφαρμογής.

Η συμμετοχή του Πανεπιστημίου Αιγαίου στον πανευρωπαϊκό διαγωνισμό “Space for your App Hackathon” είναι μία από τις πολλές δράσεις εξωστρέφειας και συνεργασίας του Πανεπιστημίου μας με άλλα Πανεπιστήμια. Είναι επίσης μια εξαιρετική ευκαιρία οι φοιτητές του Πανεπιστημίου μας να διευρύνουν τον γνωστικό τους ορίζοντα και να γνωρίσουν ανθρώπους του επιστημονικού και ιδιωτικού τομέα που μπορούν να τους βοηθήσουν στη μετέπειτα επαγγελματική και ερευνητική τους πορεία. Οι φοιτητές ευχαριστούν το Πανεπιστήμιο Αιγαίου για τη σημαντική υποστήριξη όλα αυτά τα έτη και δηλώνουν ότι σκοπεύουν να συνεχίσουν παρόμοιες δράσεις που βελτιώνουν περαιτέρω την εξωστρέφεια των φοιτητικών ομάδων και του Πανεπιστημίου.

Εκ μέρους της Κοινότητας ΕΛ/ΛΑΚ και του Ομίλου Παρατηρησιακής Αστρονομίας του Πανεπιστημίου Αιγαίου,

Μιχαήλ Σαββάκης

Παναγιώτης Κεραμίδης