Το Πανεπιστήμιο Αιγαίου διακρίνεται στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό COVID-19 | Πανεπιστήμιο Αιγαίου

Το Πανεπιστήμιο Αιγαίου διακρίνεται στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό COVID-19

Το Πανεπιστήμιο Αιγαίου συμμετέχει και βραβεύεται

στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Antivirus Hackathon

για ψηφιακές εφαρμογές αντιμετώπισης της κρίσης του COVID-19

Με επιτυχία ολοκληρώθηκε στις αρχές Απριλίου 2020 o 1ος κύκλος του απομακρυσμένου μαραθωνίου καινοτομίας για την αντιμετώπιση της πανδημίας Antivirus Crowdhackathon, με την υποστήριξη του Υπουργείου Ψηφιακής Διακυβέρνησης, της Περιφέρειας Ατιικής, οργανισμών, φορέων και επιχειρήσεων.  Το Antivirus Crowdhackathon είναι ο πρώτος απομακρυσμένος (remote) μαραθώνιος καινοτομίας για ψηφιακές εφαρμογές που προσπαθούν να αντιμετωπίσουν τις συνέπειες της παvδημίας του κορωνοϊού.

Στα πλαίσια του μαθήματος «Ψηφιακή Διακυβέρνηση», του Προπτυχιακού Προγράμματος Σπουδών του Τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών και Επικοινωνιακών Συστημάτων του Πανεπιστημίου Αιγαίου, με έδρα στη Σάμο, ομάδα 5 φοιτητών συμμετείχε στον διαγωνισμό με την πρωτότυπη εφαρμογή πολιτο-κεντρικής ενημέρωσης και αξιολόγησης συμπτωμάτων του κορωνοϊόύ «ΙΚΕΣΙΟΣ», στοχεύοντας στην αντιμετώπιση του προβλήματος της έλλειψης στοιχείων για την εξάπλωση του ιού στην κοινωνία αλλά και στην οργάνωση περαιτέρω δράσεων για την υποστήριξη των ασθενών και των ειδικών ομάδων πολιτών.

Μετά την αξιολόγηση των περίπου 30 προτάσεων που υποβλήθηκαν στο διαγωνισμό, η πρόταση της ομάδας του Πανεπιστημίου Αιγαίου επιλέχθηκε ανάμεσα στις 5 καλύτερες υποσχόμενες νέες εφαρμογές, οι οποίες θα συνεχίσουν να λαμβάνουν υποστήριξη από τους φορείς στα επόμενα στάδια του διαγωνισμού.

Την ομάδα της εφαρμογής «ΙΚΕΣΙΟΣ» αποτελούν οι φοιτητές Δολμές Απόστολος, Ζώρος Βασίλης, Κανθαρίδης Μάριος, Χαρέας Γεώργιος, και Χατζηγιαννάκος Αθανάσιος, οι οποίοι και συνεχίζουν την ανάπτυξη της εφαρμογής, με την υποστήριξη διδασκόντων και ερευνητών του Κέντρου Έρευνας για την Ηλεκτρονική Διακυβέρνηση του Πανεπιστημίου Αιγαίου.

Περισσότερες πληροφορίες για τον διαγωνισμό και τις διακριθείσες παρέχονται εδώ:

13 Απρ 2020

Βραβεία / Διακρίσεις