Τμήμα Μηχανικών Πληροφοριακών και Επικοινωνιακών Συστημάτων | Πανεπιστήμιο Αιγαίου

Τμήμα Μηχανικών Πληροφοριακών και Επικοινωνιακών Συστημάτων

Σάμος

Το Τμήμα Μηχανικών Πληροφοριακών και Επικοινωνιακών Συστημάτων του Πανεπιστημίου Αιγαίου (www.icsd.aegean.gr) έχει ως κεντρικό στόχο τη δημιουργία επιστημόνων με υψηλού επιπέδου εκπαίδευση, δημιουργικό και κριτικό πνεύμα, ικανών να αναλύουν τα προβλήματα και να αξιοποιούν τις σύγχρονες Τεχνολογίες Πληροφορικής και Επικοινωνιών για τον σχεδιασμό, την ανάπτυξη και τη διοίκηση πληροφοριακών και επικοινωνιακών συστημάτων.

Γνωστικά αντικείμενα / θεματικές:

• Μηχανικός Πληροφορικής και Επικοινωνιών:
  • Ασφάλεια Πληροφοριακών και Επικοινωνιακών Συστημάτων και Προστασία της Ιδιωτικότητας
  • Δίκαιο και Πληροφορική
  • Διαχείριση Πληροφορίας και Μεγάλα Δεδομένα
  • Ευφυή και Ρομποτικά Συστήματα
  • Ηλεκτρονικό Εμπόριο, Ηλεκτρονική Διακυβέρνηση, Ψηφιακή Καινοτομία και Επιχειρηματικότητα
  • Στρατηγική και Επενδύσεις Πληροφοριακών Συστημάτων
  • Συστήματα Διάχυτου Υπολογισμού και Διαδικτύου των Πραγμάτων
  • Συστήματα Κινητών και Δορυφορικών Επικοινωνιών
  • Τηλεπικοινωνιακά Συστήματα και Δίκτυα
  • Ψηφιακά Ολοκληρωμένα Κυκλώματα και Συστήματα