Ημερίδα με θέμα «Προσεγγίσεις του κήπου». | Πανεπιστήμιο Αιγαίου

Ημερίδα με θέμα «Προσεγγίσεις του κήπου».

Το Τμήμα Μηχανικών Σχεδίασης Προϊόντων και Συστημάτων, της Πολυτεχνικής Σχολής του Πανεπιστήμιου Αιγαίου οργανώνει ημερίδα με θέμα «Προσεγγίσεις του κήπου» στην Ερμούπολη της Σύρου. Πρόκειται για μια συνάντηση που θα λάβει χώρα την Παρασκευή 27 Απριλίου 2018, στις 12.00 το μεσημέρι, στο αμφιθέατρο του Α’ Γυμνασίου Ερμούπολης, με στόχο την ανταλλαγή απόψεων και την επαφή των φοιτητών, αλλά και όλων των ενδιαφερομένων, με διαφορετικές όψεις του κήπου.

Ο κήπος, θέμα με εξαιρετικό ενδιαφέρον και πολλαπλές προεκτάσεις στη σύγχρονη εποχή, αποτέλεσε αντικείμενο μελέτης σε θεωρητικά μαθήματα, αλλά και πηγή δημιουργικής έμπνευσης στα εργαστήρια “Σχεδίου-Χρώματος”, καθώς και “Product Design”, κατά τη διάρκεια της ακαδημαϊκού έτος 2017-18.

Το πρόγραμμα της ημερίδας έχει ως εξής

1. «Ο κήπος στο Πανεπιστήμιο Αιγαίου»

Ειρήνη Λεοντακιανάκου, Λέκτορας στην Ιστορία της Τέχνης, Πανεπιστήμιο Αιγαίου

1. «Ο κήπος ως κόσμος και μικρόκοσμος»