ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΕΤΕΙΟ ΤΟΥ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ ΣΤΗΝ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΗ ΜΟΝΑΔΑ ΧΙΟΥ_16-17.11.2019 | Πανεπιστήμιο Αιγαίου

• Οι Πολιτιστικές Ομάδες της Πανεπιστημιακής Μονάδας Χίου διοργανώνουν 2ήμερο Φεστιβάλ για την επέτειο του Πολυτεχνείου, το Σάββατο 16 και την Κυριακή 17 Νοεμβρίου.

Η πρώτη μέρα (Σάββατο 16/11) ξεκινά στις 19:00 με την προβολή της ταινίας «Ζ» του Κώστα Γαβρά ενός πολιτικού θρίλερ, παραγωγής του 1969 με θέμα τη δολοφονία βουλευτή της ΕΔΑ, Γρηγόρη Λαμπράκη. Την επιμέλεια έχει αναλάβει η κινηματογραφική ομάδα του Πανεπιστημίου. Έπειτα, μετά τις 21:00 θα ακολουθήσει live hip hop βραδιά από τους Tiny Jackal & Thanasimos πλαισιωμένοι από τους Χιώτες ΦΛΜ. Η βραδιά θα κλείσει με after party με Dj set.

Η δεύτερη μέρα (Κυριακή 17/11) αφιερωμένη στο κλίμα των ημερών θα ξεκινήσει στις 17:00 στο Αμφιθέατρο της σχολής με μια ανοιχτή συζήτηση για το πανεπιστημιακό άσυλο που όπως και τότε, έτσι και τώρα είναι πιο επίκαιρο από ποτέ. Τη σκυτάλη θα πάρει η ΘΟΠΑΧ στις 18:00 για να παρουσιάσει το δρώμενο «Ανθρωποφύλακες», αποσπάσματα από το ομότιτλο βιβλίο του Περικλή Κοροβέση. Στις 19:00 θα ξεκινήσει η καθιερωμένη πορεία με αφετηρία το Πανεπιστήμιο, στάση στο Ηρώων και επιστροφή στο Πανεπιστήμιο.

Το φεστιβάλ θα κλείσει με ρεμπέτικο γλέντι με τοπικούς και φοιτητές καλλιτέχνες.

Καλούμε όλη την φοιτητική και τοπική κοινότητα, το Εργατικό Κέντρο, τοπικούς φορείς και συνδικάτα να συμμετάσχουν και να στηρίξουν την πρωτοβουλία των φοιτητών όπως και εκείνον τον Νοέμβρη, με την παρουσία τους και στα δρώμενα αλλά και στην πορεία.

Επισυνάπτεται η αφίσα του φεστιβάλ.

Οι Πολιτιστικές Ομάδες Πανεπιστημίου
ΘΟΠΑΧ, Cine-Aegean, UNI RADIO, Blue Aim