Ανακοίνωση συμμετοχής του Καθηγητή Ι. Σεϊμένη στο Επιστημονικό Συμβούλιο του Μεσογειακού Κέντρου της Παγκόσμιας Τράπεζας | Πανεπιστήμιο Αιγαίου

Συμμετοχή του Καθηγητή του Τμήματος Μεσογειακών Σπουδών Ιωάννη Α. Σεϊμένη

στο Επιστημονικό Συμβούλιο του Μεσογειακού Κέντρου της Παγκόσμιας Τράπεζας

Το Κέντρο Μεσογειακής Ολοκλήρωσης (Center for Mediterranean Integration – CMI – cmimarseille.org ) ιδρύθηκε από την Παγκόσμια Τράπεζα (World Bank) με την συμμετοχή της Ευρωπαϊκής Τράπεζας Επενδύσεων (European Investment Bank), των Κυβερνήσεων 10 Κρατών της Μεσογείου: Γαλλίας, Ελλάδας, Ιταλίας, Ισπανίας, Αιγύπτου, Ιορδανίας, Λιβάνου, Μαρόκου, Παλαιστίνης, Τυνησίας , της Νότιας Περιφέρειας της Γαλλίας (Προβηγκία – Άλπεις – Κυανή Ακτή) και του Δήμου της Μασσαλίας, ενώ με καθεστώς παρατηρητή συμμετέχει η Υπηρεσία Εξωτερικής Δράσης της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Ως Έδρα του Κέντρου έχει ορισθεί το Γραφείο Μασσαλίας της Παγκόσμιας Τράπεζας.

Η συμμετοχή του Καθηγητή του Τμήματος Μεσογειακών Σπουδών Ι. Σεϊμένη, Κοσμήτορα της Σχολής Ανθρωπιστικών Επιστημών, στο Επιστημονικό Συμβούλιο του Κέντρου CMI ενδυναμώνει την παρουσία του Τμήματος και της Σχολής σε Διεθνείς & Περιφερειακούς Οργανισμούς και στα δρώμενα της ευρύτερης περιοχής της Μεσογείου.

19 Ιαν 2021

Ρόδος