ΝΕΕΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗΣ ΕΠΑΡΚΕΙΑΣ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΟΜΑΘΕΙΑΣ - ΟΚΤΩΒΡΙΟΣ 2020 | Πανεπιστήμιο Αιγαίου

ΝΕΕΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ  ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗΣ ΕΠΑΡΚΕΙΑΣ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΟΜΑΘΕΙΑΣ

ΟΚΤΩΒΡΙΟΣ  2020

Ανακοινώνεται ότι οι εγγραφές για τις εξετάσεις Πιστοποίησης Επάρκειας της Ελληνομάθειας Οκτωβρίου 2020 άρχισαν την 1η Ιουνίου 2020 και θα ολοκληρωθούν στις 28 Ιουνίου 2020.

Σας πληροφορούμε ότι φέτος θα πραγματοποιηθούν οι εγγραφές των υποψηφίων σε όλα τα εξεταστικά κέντρα μόνο μέσω του διαδικτύου στη διεύθυνση: http://www.greek-language.gr/certification/application/index.html .

Οι εξετάσεις για την πιστοποίηση επάρκειας της ελληνομάθειας θα διεξαχθούν και φέτος στο  Πανεπιστήμιο Αιγαίου στην πανεπιστημιακή μονάδα της Μυτιλήνης Το Πανεπιστήμιο Αιγαίου αποτελεί αναγνωρισμένο εξεταστικό κέντρο από το Κέντρο Ελληνικής Γλώσσας (ΚΕΓ) του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων και διεξάγει τις εξετάσεις για την πιστοποίηση επάρκειας της ελληνομάθειας υπό την αιγίδα του ΚΕΓ.

Δικαίωμα συμμετοχής στις εξετάσεις για το επίπεδο Α1 για παιδιά 8-12 ετών έχουν τα παιδιά αλλοδαπών, αλλογενών και ομογενών που είναι 8–12 ετών (έχουν, δηλαδή, συμπληρώσει το 8ο έτος και δεν έχουν υπερβεί το 12ο την 31η Μαΐου του τρέχοντος έτους). Δεν υφίσταται άλλος ηλικιακός περιορισμός. Πρέπει ωστόσο να συστήνεται στους υποψήφιους ηλικίας κάτω των 16 ετών να μην επιδιώκουν τη συμμετοχή τους στις εξετάσεις του Β2, του Γ1 και του Γ2 επιπέδου, γιατί το περιεχόμενο των εξεταστικών θεμάτων απαιτεί γνώσεις και εμπειρίες που δε διαθέτουν οι μικρής ηλικίας υποψήφιοι.

Οι οριστικές ημερομηνίες διενέργειας των εξετάσεων ελληνομάθειας Οκτωβρίου 2020 σε αντικατάσταση αυτών που αναβλήθηκαν τον Μάιο 2020, λόγω της πανδημίας,  έχουν ως εξής:

Επίπεδα

Ημερομηνίες

Εξετάσεις

Α1 (για παιδιά 8-12 ετών)

Τρίτη 13 Οκτωβρίου 2020 (πρωί)

γραπτές*

Α1 (για εφήβους και ενηλίκους)

Τρίτη 13 Οκτωβρίου 2020 (πρωί)

Γ2

Τρίτη 13 Οκτωβρίου 2020 (μεσημέρι)

Α2 & Α2 για επαγγελματικούς σκοπούς

Τετάρτη 14 Οκτωβρίου 2020 (πρωί)

Γ1

Τετάρτη 14 Οκτωβρίου 2020 (μεσημέρι)

γραπτές*

Πέμπτη 15 Οκτωβρίου 2020  (πρωί)

Β2

Παρασκευή 16  Οκτωβρίου 2020 (πρωί)

Ποσό Συμμετοχής

Για τα επίπεδα A1 (για παιδιά 8-12), Α1 (για εφήβους και ενήλικους), Α2 και Β1                            65 ευρώ

Για τα επίπεδα B2, Γ1 και Γ2                    73 ευρώ

*     Αμέσως μετά τις γραπτές εξετάσεις διεξάγονται οι προφορικές.

Οι εξετάσεις θα διεξαχθούν σε αίθουσες του Λόφου Πανεπιστημίου στη Μυτιλήνη, τηρώντας όλα τα μέτρα προστασίας.  Οι υποψήφιοι θα ενημερωθούν εγκαίρως για την ακριβή αίθουσα και ώρα των εξετάσεων μέσω email ή τηλεφώνου.

Απαραίτητα δικαιολογητικά:

     Αίτηση συμμετοχής μέσω του ηλεκτρονικού συστήματος που είναι διαθέσιμο στο: http://www.greek-language.gr/certification/application/index.html .

     Ερωτηματολόγιο (διατίθεται ηλεκτρονικά )

     Επικυρωμένο αντίγραφο έγκυρου αποδεικτικού στοιχείου ταυτότητας (ταυτότητα, διαβατήριο, δίπλωμα οδήγησης κτλ.)

Σχετικά με τις οδηγίες για την ηλεκτρονική εγγραφή των υποψηφίων, καθώς και γενικότερες πληροφορίες (όπως επίπεδα και δείγματα εξετάσεων) οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επικοινωνούν με την υπεύθυνη των εξετάσεων κα Ντίλιου Αργυρούλα.

Τηλέφωνα: 6977086327, +30 2251036005

Email ardil@aegean.gr