Το Πανεπιστήμιο Αιγαίου διοργανώνει το διεθνές συνέδριο των Ηνωμένων Εθνών για την Ψηφιακή Διακυβέρνηση - ICEGOV 2021 | Πανεπιστήμιο Αιγαίου

Ο Παλμός της Παγκόσμιας Ψηφιακής Διακυβέρνησης

χτυπά τον Οκτώβριο του 2021 στην Αθήνα !

Το Διεθνές Συνέδριο των Ηνωμένων Εθνών  για την Ψηφιακή Διακυβέρνηση ICEGOV 2021, θα διεξαχθεί με φυσική παρουσία στις 6 με 8 Οκτωβρίου 2021 για πρώτη  φορά στην Αθήνα, σηματοδοτώντας ένα μοναδικό γεγονός για την Ψηφιακή Διακυβέρνηση και την Ελλάδα.

Το ICEGOV 2021 συνδιοργανώνεται από το Πανεπιστήμιο Αιγαίου και το Πανεπιστήμιο των Ηνωμένων Εθνών, υπό την αιγίδα του Υπουργείου Ψηφιακής Διακυβέρνησης, στους χώρους του Χαροκόπειου Πανεπιστήμιου στην Αθήνα.

Ύστερα από τις τελευταίες διοργανώσεις σε Ινδία (2017), Ιρλανδία (2018) Αυστραλία (2019), και το διαδικτυακό συνέδριο (2020), το «Ελληνικό» ICEGOV 2021 θα δώσει έμφαση στα πιο σημαντικά ζητήματα Ψηφιακής Διακυβέρνησης σε παγκόσμιο επίπεδο, όπως:

• Η Αναδιοργάνωση και οι νέοι τρόποι παροχής των Δημόσιων Ψηφιακών Υπηρεσιών για Πολίτες και Επιχειρήσεις
  • Ο Ψηφιακός Μετασχηματισμός της Τοπικής Αυτοδιοίκησης
  • Οι κεντρικές υπολογιστικές υποδομές κρατών και τα σχετικά πρότυπα Διαλειτουργικότητας
  • Η επίδραση της Τεχνητής Νοημοσύνης, του Blockchain, των επικοινωνιών 5G και του Διαδικτύου των Πραγμάτων στη Διακυβέρνηση του αύριο
  • Οι αλλαγές αλλά και οι προκλήσεις που φέρνει η πανδημία του COVID.
  • Τα αναδυόμενα συστήματα Νομικής Πληροφορικής και οι σχετικές υποδομές για Κοινοβούλια και κεντρικές κυβερνήσεις.

Στο ICEGOV 2021 θα συμμετέχουν οι εξής φορείς και οργανισμοί:

• Το Υπουργείο Ψηφιακής Διακυβέρνησης με κεντρικές ομιλίες του Υπουργού Ψηφιακής Διακυβέρνησης, Κυριάκου Πιερρακάκη και του Γενικού Γραμματέα Πληροφοριακών Συστημάτων - Καθ. Δημοσθένη Αναγνωστόπουλου.

• Υψηλόβαθμα στελέχη του Οργανισμού Ηνωμένων Εθνών, της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, του ΟΟΣΑ, της UNESCO και άλλων διεθνών οργανισμών της παγκόσμιας διακυβέρνησης.

• Οι πιο επιδραστικοί ειδικοί στον τομέα της Ψηφιακής Διακυβέρνησης, σε παγκόσμιο επίπεδο.

• Οι σημαντικότεροι Έλληνες ακαδημαϊκοί στο πεδίο της Ψηφιακής Διακυβέρνησης από το Πανεπιστήμιο Αιγαίου, το Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο, το Ιόνιο Πανεπιστήμιο,  το Πανεπιστήμιο Μακεδονίας, το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθήνας και το Χαροκόπειο Πανεπιστήμιο.

• Οι σημαντικότερες Ελληνικές επιχειρήσεις που εξειδικεύονται σε λύσεις και υπηρεσίες Ψηφιακής Διακυβέρνησης.

• Εξειδικευμένα στην Ψηφιακή Διακυβέρνηση στελέχη κυβερνήσεων, επιχειρήσεων, διεθνών οργανισμών, πανεπιστημίων και ερευνητικών κέντρων από περισσότερες από 50 χώρες του κόσμου.

Η υποβολή εργασιών και προτάσεων διοργάνωσης ειδικών εργαστηρίων είναι δυνατή μέχρι την 1η Ιουνίου 2021.

Τη διαχείριση του συνεδρίου έχει αναλάβει η Convin SA ενώ τη δημοσιογραφική κάλυψη του συνεδρίου έχει η Huffington Post.

Περισσότερες πληροφορίες για το διεθνές συνέδριο ICEGOV 2021 βρίσκονται στον διαδικτυακό τόπο www.icegov.org.

Δείτε τη συνέντευξη των συντελεστών του ICEGOV 2021 από το Πανεπιστήμιο Αιγαίου και το Υπουργείο Ψηφιακής Διακυβέρνησης στο http://bit.ly/icegov_dt

18 Μάιος 2021