«DIGIARC - ΨΗΦΙΑΚΟ ΤΟΞΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΕΛΛΑΔΑΣ – ΚΥΠΡΟΥ : ΔΙΑΣΩΣΗ ΚΑΙ ΑΝΑΔΕΙΞΗ ΤΗΣ ΜΕΣΑΙΩΝΙΚΗΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΗΣ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑΣ ΣΤΗΝ ΝΗΣΙΩΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΚΥΠΡΟΥ» | Πανεπιστήμιο Αιγαίου

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΑΞΗ

Ημερομηνία: 29/10/2020

Η Έδρα της ΟΥΝΕΣΚΟ στην Ψηφιακή Πολιτιστική Κληρονομία του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου, που είναι ένας από τους εταίρους της Πράξης DigiArc, διοργανώνει διαδικτυακή ημερίδα με θέμα:  «Διάσωση και Ανάδειξη της Μεσαιωνικής Πολιτιστικής Κληρονομίας στη Νησιώτικη περιοχή του Αιγαίου και της Κύπρου».

Η διαδικτυακή ημερίδα, θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή, 06 Νοεμβρίου 2020 από τις 10:00 ως 15:30 και θα φιλοξενηθούν διακεκριμένοι ακαδημαϊκοί, ερευνητές και εκπρόσωποι συνδέσμων και οργανισμών. Οι δηλώσεις συμμετοχής υποβάλλονται μόνο ηλεκτρονικά, μέχρι την Τετάρτη, 04 Νοεμβρίου 2020 μέσω της ιστοσελίδας https://interreg_digiarc.eventbrite.com

Στην εν λόγω Πράξη, εταίροι για την Ελλάδα είναι το Υπουργείο Πολιτισμού, το Πανεπιστήμιο Αιγαίου και η Εφορεία Αρχαιοτήτων Δωδεκανήσου, ενώ από Κύπρο συμμετέχουν το Τμήμα Αρχαιοτήτων Κύπρου και το ΤΕΠΑΚ.  Περισσότερα στοιχεία για την Πράξη DigiArc μπορείτε να βρείτε στην ιστοσελίδα:   https://www.digiarc.eu/el/, όπου έχει αναρτηθεί και η ατζέντα της ημερίδας.

Η Πράξη «Ψηφιακό Τόξο Πολιτισμού Ελλάδος-Κύπρου: Διάσωση και Ανάδειξη της Μεσαιωνικής Πολιτιστικής Κληρονομίας στη Νησιωτική Περιοχή του Αιγαίου και της Κύπρου (DigiArc)», εντάσσεται στο Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα Interreg VA Ελλάδα-Κύπρος και  συγχρηματοδοτείται κατά 85% από την Ευρωπαϊκή Ένωση (Ευρωπαϊκό Ταμείο Περιφερειακής Ανάπτυξης) και κατά 15% από Εθνικούς Πόρους της Ελλάδας και της Κύπρου.

Για το Πανεπιστήμιο Αιγαίου, εκ μέρους της Πράξεως DigiArc:

Καθηγητής Χ.Ν. Αναγνωστόπουλος

Email: canag@aegean.gr, Τηλ: 22510-36624