Απολογισμός 2ης ετήσιας εμβληματικής εκδήλωσης με τίτλο: «Ημέρες Καινοτομίας και Έρευνας Πανεπιστημίου Αιγαίου - Δημήτρης Εδουάρδος Γαρδίκης» | Πανεπιστήμιο Αιγαίου

Απολογισμός

2ης ετήσιας εμβληματικής εκδήλωσης με τίτλο: «Ημέρες Καινοτομίας και Έρευνας Πανεπιστημίου Αιγαίου - Δημήτρης Εδουάρδος Γαρδίκης»,

01-02/06/2022

Η εκδήλωση «Ημέρες Καινοτομίας και Έρευνας Πανεπιστημίου Αιγαίου - Δημήτρης Εδουάρδος Γαρδίκης» 2022 διοργανώθηκε για 2η συνεχή χρονιά από την Επιτροπή  Ερευνών του Ειδικού Λογαριασμού Κονδυλίων Έρευνας (ΕΛΚΕ) του Πανεπιστημίου Αιγαίου υπό την αιγίδα της Πρυτανείας, σε συνεργασία με τις Σχολές και τα Τμήματα του Ιδρύματος.

Η εκδήλωση – θεσμός πλέον για το Πανεπιστήμιό μας κατάφερε να αναδείξει σημαντικά ερευνητικά αποτελέσματα της πανεπιστημιακής μας κοινότητας, να προωθήσει την ερευνητική συνεργασία με άλλα Πανεπιστήμια και Ερευνητικά Κέντρα, καθώς και να διαδώσει την έρευνα εντός και εκτός του Πανεπιστημίου Αιγαίου.

Περίπου 900 άτομα έσπευσαν να παρακολουθήσουν δια ζώσης, αλλά και διαδικτυακά τη Διημερίδα.

Ειδικότερα την 1η ημέρα (01/06) πραγματοποιήθηκε στον χώρο του Εθνικού Ιδρύματος Ερευνών έκθεση, αλλά και παρουσίαση Ερευνητικών και Καινοτόμων Αποτελεσμάτων με τη συμμετοχή 24 ερευνητικών ομάδων του Πανεπιστημίου Αιγαίου. Παράλληλα το κοινό είχε την ευκαιρία να παρακολουθήσει 2 συζητήσεις ‘στρογγυλής τραπέζης’ με θέμα  ¨Η έρευνα και η αξιοποίησής της» και «Έρευνα και Αγορά Εργασίας» αντίστοιχα, με εκπροσώπους φορέων του Δημόσιου και Ιδιωτικού τομέα, καθώς και ενδιαφέρουσες εισηγήσεις με στοιχεία για την έρευνα στην Ελλάδα, όπως αυτά καταγράφονται από την ΓΓΕΚ/ΕΥΔΕ-ΕΤΑΚ και το ΕΛΙΔΕΚ, ενώ παρουσιάστηκαν αναλυτικά και χρηματοδοτικά εργαλεία για την Έρευνα και την Καινοτομία από την Ελληνική Αναπτυξιακή Τράπεζα. Οι εργασίες της 1ης ημέρας είναι διαθέσιμες μέσω του ακόλουθου συνδέσμου: https://www.youtube.com/watch?v=y8F1AM8UX5Y

Τη 2η ημέρα (02/06) παρουσιάστηκαν διαδικτυακά, σε παράλληλες συνεδρίες, 56 ερευνητικές εργασίες από 156 μέλη του ερευνητικού δυναμικού του Πανεπιστημίου μας (υποψήφιοι διδάκτορες, μεταδιδάκτορες, νέοι ερευνητές, Εκπαιδευτικό Προσωπικό)

Την Εκδήλωση χαιρέτησαν ο Υφυπουργός Έρευνας και Τεχνολογίας Υπουργείου Ανάπτυξης και Επενδύσεων, Χρίστος Δήμας, ο  Πρόεδρος Εθνικής Αρχής Ανώτατης Εκπαίδευσης (Ε.Θ.Α.Α.Ε.) Περικλής Μήτκας, ο Προϊστάμενος της ΕΥΔ Βορείου Αιγαίου, κος Γιώργος Πλακωτάρης, η Πρυτάνισσα του Πανεπιστημίου Αιγαίου Καθηγήτρια Χρυσή Βιτσιλάκη και η Αντιπρυτάνισσα Έρευνας και Διά Βίου Εκπαίδευσης, Καθηγήτρια Μαρία Μαύρη.

Η 2η ετήσια εμβληματική Διημερίδα «Ημέρες Καινοτομίας και Έρευνας Πανεπιστημίου Αιγαίου - Δημήτρης Εδουάρδος Γαρδίκης» επιβεβαίωσε την ανάγκη ανάδειξης του πλούσιου ερευνητικού έργου της πανεπιστημιακής μας κοινότητας στην κατεύθυνση εξωστρέφειας, διεύρυνσης των οριζόντων συνεργασίας μας και διατήρησης της αναπτυξιακής τροχιάς του Ιδρύματος μας.

Το Πανεπιστήμιο Αιγαίου ευχαριστεί όσες και όσους τίμησαν την Εκδήλωση με την παρουσία και συμμετοχή τους, η οποία ήταν και η πλέον καθοριστική για την επιτυχία αυτής.

3 Ιουνίου 2022

6 Ιουν 2022