"Βράβευση νέων επιστημόνων του Τμήματος Ναυτιλίας και Επιχειρηματικών Υπηρεσιών (ΤΝΕΥ) του Πανεπιστημίου Αιγαίου σε Πανελλήνιο Επιστημονικό Διαγωνισμό" | Πανεπιστήμιο Αιγαίου

Βράβευση της επιστημονικής ομάδας ΤΝΕΥ

στον Επιστημονικό Διαγωνισμό «Δημήτριος Τσαμπούλας»

του Ελληνικού Επιμελητηριακού Συνδέσμου Μεταφορών (Ε.Ε.ΣΥ.Μ.)

Η επιστημονική ομάδα Μεταπτυχιακών Φοιτητών και Υποψηφίων Διδακτόρων του Τμήματος Ναυτιλίας και Επιχειρηματικών Υπηρεσιών (ΤΝΕΥ) του Πανεπιστημίου Αιγαίου κατέκτησε το 3ο Βραβείο του Πανελλήνιου Επιστημονικού Διαγωνισμού για τις Μεταφορές «Δημήτριος Τσαμπούλας», που θεσμοθετήθηκε από τον Ελληνικό Επιμελητηριακό Σύνδεσμο Μεταφορών (Ε.Ε.ΣΥ.Μ) στη μνήμη του εκλιπόντα Καθηγητή Ε.Μ.Π. κ. Δημητρίου Τσαμπούλα, για το πολυετές έργο και προσφορά του στην ανάπτυξη του ελληνικού συστήματος μεταφορών.

Η βράβευση αποτελεί μία σημαντική επιστημονική διάκριση των νέων επιστημόνων του Πανεπιστημίου Αιγαίου και του Τμήματος Ναυτιλίας και Επιχειρηματικών Υπηρεσιών ειδικότερα.

Σε μία λαμπρή τελετή, που έλαβε χώρα στην αίθουσα εκδηλώσεων του Οργανισμού Λιμένα Πειραιώς, η επιστημονική ομάδα ΤΝΕΥ αποτελούμενη από τους/τις:

• Αλαμανιώτου Παναγιώτα, φοιτήτρια ΠΜΣ «Ναυτιλία, Μεταφορές και Διεθνές Εμπόριο»,
  • Δετοράτο Ιάσωνα, φοιτητή ΠΜΣ «Ναυτιλία, Μεταφορές και Διεθνές Εμπόριο»,
  • Σωτηριάδη Ορέστη, φοιτητή ΠΜΣ «Ναυτιλία, Μεταφορές και Διεθνές Εμπόριο»,
  • Τσίτσου Γεωργία, φοιτήτρια ΠΜΣ «Ναυτιλία, Μεταφορές και Διεθνές Εμπόριο»,
  • Καρλή Φώτιο-Ευάγγελο, υποψήφιο διδάκτορα ΤΝΕΥ,

παρουσίασε την εργασία της επί του θέματος του διαγωνισμού  «Πρόταση Ανάπτυξης ενός Στρατηγικού Δικτύου Νησιωτικών Συνδέσεων με Περιφερειακούς Συγκοινωνιακούς Κόμβους και συνεργασία κομβικών γραμμών και ακτινικών συνδέσεων (Hub and Spoke)  και το συνδυασμό μεταφορικών μέσων» και παρέλαβε το Βραβείο.

Τo Βραβείo απένειμαν ο Γενικός Γραμματέας Λιμένων, Λιμενικής Πολιτικής και Ναυτιλιακών Επενδύσεων του Υπουργείου Ναυτιλίας και Νησιωτικής Πολιτικής κ. Χ. Λαμπρίδης, ο Πρύτανης Ε.Μ.Π. Καθηγητής κ. Ι. Γκόλιας, ο Πρόεδρος του Συνδέσμου Επιχειρήσεων Επιβατηγού Ναυτιλίας κ. Μ. Σακέλλης, ο Πρόεδρος του Ε.Ε.ΣΥ.Μ κ. Μ. Αδαμαντιάδης και ο Πρόεδρος ΤΝΕΥ Καθ. Σεραφείμ Κάπρος.

Ο Πανελλήνιος Επιστημονικός Διαγωνισμός «Δημήτριος Τσαμπούλας» διεξάγεται κάθε χρόνο σε πανελλήνια κλίμακα κατόπιν ανοιχτής πρόσκλησης. Οι διαγωνιζόμενοι είναι εν ενεργεία προπτυχιακοί, μεταπτυχιακοί, διδακτορικοί φοιτητές και νέοι απόφοιτοι, εάν έχουν λάβει το πτυχίο εντός 3 ακαδημαϊκών ετών που προηγούνται της ημερομηνίας ανακοίνωσης της εκάστοτε Πρόσκλησης Ενδιαφέροντος.

21 Δεκ 2018

Βραβεία / Διακρίσεις