Διάκριση φοιτητών του Πανεπιστημίου Αιγαίου στο Copernicus Hackathon Leicester | Πανεπιστήμιο Αιγαίου

Διάκριση φοιτητών του Πανεπιστημίου Αιγαίου στο Copernicus Hackathon Leicester

Σάμος, 22 Σεπτεμβρίου 2019

Δελτίο Τύπου

Φοιτητές του Τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών και Επικοινωνιακών Συστημάτων, μέλη της Κοινότητας ΕΛ/ΛΑΚ Πανεπιστημίου Αιγαίου και του Ομίλου Παρατηρησιακής Αστρονομίας του Πανεπιστημίου Αιγαίου, συμμετείχαν και διακρίθηκαν με τη δεύτερη θέση στον πανευρωπαϊκό διαγωνισμό Copernicus Hackathon Leicester - Food Security and Resilience ” που πραγματοποιήθηκε στις 19 και 20 Σεπτεμβρίου 2019 στο Leicester της Μεγάλης Βρετανίας.

Ο διαγωνισμός ήταν ένα γεγονός στο οποίο συνεργάστηκαν φοιτητές, ερευνητές και επαγγελματίες από διαφορετικά γνωστικά πεδία (Μηχανικοί, Προγραμματιστές, Γεωγράφοι, Αγρονόμοι κ.α.) με σκοπό τη συνεισφορά στα επιστημονικά πεδία της Παρατήρησης της Γης (Earth Observation) και ειδικότερα στο πώς οι τεχνολογίες παρατήρησης της Γης του προγράμματος Copernicus μπορούν να χρησιμοποιηθούν για να πραγματοποιηθούν καινοτόμες ιδέες που θα αφορούν την αγροτική καλλιέργεια και την επιστήμη των τροφίμων, λύνοντας πραγματικά προβλήματα των άνωθεν τομέων.

Οι φοιτητές του Πανεπιστημίου Αιγαίου κατέθεσαν μία πρόταση για υλοποίηση (proposal) στην πρώτη φάση του διαγωνισμού και επιλέχθηκαν να συμπεριληφθούν στους εξήντα συμμετέχοντες που θα ταξιδέψουν στο Leicester για τον διαγωνισμό. Εκεί συγκροτήθηκαν 5 ομάδες, με την κάθε μία εξ αυτών να έχει σχηματιστεί, από τη διοργάνωση, από μέλη με όσο το δυνατόν διαφορετικό γνωστικό υπόβαθρο. Η ομάδα που συμμετείχαν οι φοιτητές του Πανεπιστημίου, είχε μεταξύ άλλων, Μηχανικούς, ερευνητές Γεωγραφίας, Κοινωνιολόγους κ.α.

Η ομάδα ξεκίνησε να εργάζεται με έντονους ρυθμούς στις 19 Σεπτεμβρίου. Σε πρώτη φάση υπήρξε ανταλλαγή ιδεών για το ποιο θα είναι το τελικό έργο το οποίο θα κατατεθεί στον διαγωνισμό, σε ποιους θεματικούς χώρους θα κυμαίνεται, ποιο πρόβλημα θα λύνει καθώς επίσης και πώς θα παρουσιαστεί στην κριτική επιτροπή. Η ομάδα κατέληξε σε μία πρόταση πρόβλεψης κατάλληλης περιόδου συγκομιδής για σοδειές αγροτικών καλλιεργειών χρησιμοποιώντας προηγούμενες μετρήσεις του Copernicus. Τα δορυφορικά δεδομένα του Copernicus υφίστανται ανάλυση με βάση μοντέλα τα οποία μελετήθηκαν και σχεδιάστηκαν, σε βασικό επίπεδο, από την ομάδα, και έπειτα παρουσιάζονται στον χρήστη, ο οποίος μπορεί να είναι είτε κάποιος αγροτικός παραγωγός, είτε κάποιος ιδιωτικός φορέας είτε και κυβερνητικοί οργανισμοί. Το τελικό προϊόν ήταν μία διαδικτυακή εφαρμογή που περιείχε τα βασικά στατιστικά (με τη μορφή dashboard), παρουσιασμένα με απλή και κατανοητή μορφή, καλύπτοντας όμως όλα τα βασικά, χρήσιμα για τον χρήστη στοιχεία.

Η ομάδα παρουσίασε το έργο της, δηλαδή το πρόβλημα που επιλύει, την επιστημονική μεθοδολογία του προϊόντος, το προϊόν καθαυτό με τη μορφή live demo, καθώς επίσης και την επιχειρησιακή βιωσιμότητά του, στους κριτές του διαγωνισμού καθώς επίσης και σε μια πληθώρα μεντόρων, επιχειρηματιών, policy makers, ερευνητών και διαγωνιζομένων στις 20 Σεπτεμβρίου. Παρόλο τον αισθητό ανταγωνισμό και τα υψηλού επιπέδου έργα από όλες τις υπόλοιπες ομάδες, η ομάδα των φοιτητών του Πανεπιστημίου Αιγαίου κατάφερε να αποσπάσει τη δεύτερη θέση στον διαγωνισμό. Το βραβείο της διάκρισης αυτής είναι μία έδρα στο Copernicus Accelerator[3], ένα πρόγραμμα εξατομικευμένης επιχειρηματικής ανάπτυξης και καθοδήγησης που οργανώθηκε από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή, για δώδεκα μήνες, ώστε η ομάδα να συνεχίσει την ολοκλήρωση του έργου καθώς και την επιχειρηματική του εξέλιξη με περεταίρω συνεργασίες.

Η συμμετοχή και διάκριση του Πανεπιστημίου Αιγαίου στον πανευρωπαϊκό διαγωνισμό “Copernicus Hackathon Leicester” είναι μία από τις πολλές δράσεις εξωστρέφειας και συνεργασίας του Πανεπιστημίου μας με άλλα Πανεπιστήμια. Είναι επίσης μια εξαιρετική ευκαιρία οι φοιτητές του Πανεπιστημίου μας να διευρύνουν τον γνωστικό τους ορίζοντα και να γνωρίσουν ανθρώπους του επιστημονικού και ιδιωτικού τομέα που μπορούν να τους βοηθήσουν στη μετέπειτα επαγγελματική και ερευνητική τους πορεία. Οι φοιτητές του Πανεπιστημίου Αιγαίου ήρθαν σε επαφή με το Πανεπιστήμιο του Leicester που διοργάνωνε τον διαγωνισμό, καθώς επίσης και με το Leicester Innovation Hub, σε μια προσπάθεια να χτίσουν σχέσεις συνεργασίας με το Πανεπιστήμιο Αιγαίου και να συνεργαστούν και με άλλους φοιτητές του που έχουν καινοτόμες προτάσεις επιστημονικού και επιχειρηματικού ενδιαφέροντος.

Οι φοιτητές ευχαριστούν το Πανεπιστήμιο Αιγαίου για τη σημαντική υποστήριξη όλα αυτά τα έτη και δηλώνουν ότι σκοπεύουν να συνεχίσουν παρόμοιες δράσεις που βελτιώνουν περαιτέρω την εξωστρέφεια των φοιτητικών ομάδων και του Πανεπιστημίου.

Εκ μέρους της Κοινότητας ΕΛ/ΛΑΚ και του Ομίλου Παρατηρησιακής Αστρονομίας του Πανεπιστημίου Αιγαίου,

Παναγιώτης Κεραμίδης

Ζαχαρίας Μιτζέλος