Δράση καθαρισμού παραλιών στο πλαίσιο της επιτροπής Πράσινο Πανεπιστήμιο από τους Aegean Greeners | Πανεπιστήμιο Αιγαίου

Tην Κυριακή 11/3/2018 η εθελοντική ομάδα του Πανεπιστημίου Αιγαίου Aegean Greeners, σε συνεργασία με την επιτροπή Πράσινο Πανεπιστήμιο, καθάρισε από τα σκουπίδια την παραλία δίπλα από τον Ναυτικό Όμιλο Χίου. Συλλέχτηκαν 22 κιλά από σκουπίδια διαφόρων κατηγοριών (πλαστικές, γυάλινες και αλουμινένιες συσκευασίες, ρούχα, σημαδούρες, δίχτυα, φίλτρα τσιγάρων κλπ) τα οποία απορρίφθηκαν στους κάδους απορριμμάτων του δήμου Χίου.
Η ομάδα Aegean Greeners αποτελείται από φοιτητές της Σχολής Επιστημών της Διοίκησης και σκοπό έχει να οργανώσει ή να συμμετέχει σε δράσεις για την προστασία του περιβάλλοντος στο Πανεπιστήμιο Αιγαίου και τη Χίο. Η ομάδα είναι ανοιχτή σε οποιοδήποτε μέλος της κοινότητας του Αιγαίου ενδιαφέρεται για τον ίδιο σκοπό.

12 Μαρ 2018

Χίος