Στην Ελλάδα το Διεθνές Συνέδριο των Ηνωμένων Εθνών για την Ψηφιακή Διακυβέρνηση ICEGOV 2020, υπό την αιγίδα του Ελληνικού Υπουργείου Ψηφιακής Διακυβέρνησης | Πανεπιστήμιο Αιγαίου

υπό την αιγίδα του Ελληνικού Υπουργείου Ψηφιακής Διακυβέρνησης

Δηλώσεις των διοργανωτών και του Γενικού Γραμματέα Πληροφοριακών Συστημάτων

Το ICEGOV 2020, το διεθνές συνέδριο για την Ψηφιακή Διακυβέρνηση που διοργανώνεται τα τελευταία 12 χρόνια από το Πανεπιστήμιο του Οργανισμού Ηνωμένων Εθνών σε διάφορα μέρη του κόσμου, θα διοργανωθεί στην Αθήνα, για πρώτη φορά στην ιστορία του, από 31 Μαρτίου έως 3 Απριλίου 2020.

Το συνέδριο λαμβάνει χώρα υπό την αιγίδα του Ελληνικού Υπουργείου Ψηφιακής Διακυβέρνησης και με τη συνεργασία της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, της Βουλής των Ελλήνων, της Κεντρικής Ένωσης Δήμων Ελλάδας, του Δήμου Αθηναίων και της Εταιρείας Μηχανογράφησης ΟΤΑ (ΔΑΕΜ).  Συνεργάτης δημοσιότητας είναι η Huffington Post Ελλάδας.

Το ICEGOV 2020 συνδιοργανώνεται στην Ελλάδα από το Κέντρο Έρευνας για την Ηλεκτρονική Διακυβέρνηση του Πανεπιστημίου Αιγαίου, με τη συνεργασία και στις εγκαταστάσεις του Χαροκόπειου Πανεπιστήμιου στην Αθήνα, με την αρωγή εργαστηρίων και ομάδων που ασχολούνται με την Ψηφιακή Διακυβέρνηση από πολλά Ελληνικά ΑΕΙ.

Μετά τις τελευταίες διοργανώσεις σε Ινδία (2017), Ιρλανδία (2018) και Αυστραλία (2019), το συνέδριο στην Ελλάδα θα δώσει έμφαση στη συμμετοχή εκπροσώπων και στελεχών του δημόσιου τομέα από  τη Νοτιοανατολική Ευρώπη, τη Μεσόγειο και τη Μέση Ανατολή. Το συνέδριο θα πλαισιώσουν, στελέχη του ΟΗΕ, της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, ειδικοί στην ψηφιακή διακυβέρνηση από τον ιδιωτικό και δημόσιο τομέα από όλον τον κόσμο, εκπρόσωποι εταιρειών, οργανισμών, ερευνητές, φοιτητές και δραστήριοι πολίτες.

Στο συνέδριο έχουν ήδη υποβληθεί προς κρίση περισσότερες από 200 εργασίες από 70 χώρες.

O Γιάννης Χαραλαμπίδης, Αναπληρωτής Καθηγητής του Πανεπιστημίου Αιγαίου, στο Τμήμα Μηχανικών Πληροφορικής και Επικοινωνιών στη Σάμο, και πρόεδρος της επιτροπής διοργάνωσης του συνεδρίου, δήλωσε: «Με το συνέδριο ICEGOV που έρχεται για πρώτη φορά στην Ελλάδα, ο παλμός της παγκόσμιας ψηφιακής διακυβέρνησης θα χτυπά στην Αθήνα, τον Απρίλιο αλλά και για ένα μεγάλο μέρος του 2020.  Πιστεύω ότι το συνέδριο θα βοηθήσει ουσιαστικά τον Ελληνικό δημόσιο τομέα, την επιστημονική κοινότητα και τις Ελληνικές επιχειρήσεις ανάπτυξης σχετικών λύσεων Ψηφιακής Διακυβέρνησης με διεθνή προσανατολισμό.»

O Δημήτρης Σαράντης, ερευνητής του Πανεπιστημίου του Οργανισμού των Ηνωμένων Εθνών στο Γκιμαράες της Πορτογαλίας, και ένας από τους συν-προέδρους του συνεδρίου δήλωσε: «Το συνέδριο ICEGOV, η ετήσια παγκόσμια θεσμική συνάντηση των επιστημονικών, επιχειρηματικών και πολιτειακών παραγόντων της ψηφιακής διακυβέρνησης, γίνεται για πρώτη φορά σε χώρα της Νοτιοανατολικής Ευρώπης και θα έχει θέμα την «Ψηφιακή Διακυβέρνηση στην Εποχή των Αναδυόμενων Τεχνολογιών και της Παγκοσμιοποίησης». Αναμένουμε με ιδιαίτερο ενδιαφέρον την παρουσίαση καινοτόμων τεχνολογιών και λύσεων σε σημαντικούς τομείς της δημόσιας διοίκησης, αλλά και την διαμόρφωση συνεργατικών τρόπων αντιμετώπισης των σύγχρονων προκλήσεων.»

Ο Καθηγητής Δημοσθένης Αναγνωστόπουλος, Γενικός Γραμματέας Πληροφοριακών Συστημάτων του Υπουργείου Ψηφιακής Διακυβέρνησης, δήλωσε σχετικά: «Το διεθνές συνέδριο ICEGOV αποτελεί μία μοναδική για την Ελλάδα ευκαιρία αλληλεπίδρασης με ειδικούς της ψηφιακής διακυβέρνησης, στελέχη κυβερνήσεων και οργανισμών από όλον τον κόσμο. Καθώς έχουμε ήδη ξεκινήσει την υλοποίηση πολύ σημαντικών σχετικών έργων για την ψηφιακή διακυβέρνηση, πρέπει να αξιοποιήσουμε αυτήν την μοναδική ευκαιρία, τόσο για να έρθουμε σε επαφή με διεθνείς βέλτιστες πρακτικές, αλλά και για να παρουσιάσουμε εξελίξεις από τον Ελληνικό Δημόσιο Τομέα, και από Ελληνικές επιχειρήσεις και startups που δραστηριοποιούνται στο χώρο, προς ένα διεθνές κοινό. Συγχαρητήρια στο Πανεπιστήμιο Αιγαίου και το Χαροκόπειο Πανεπιστήμιο για την διοργάνωση, που θα στηρίξουμε με όλες μας τις δυνάμεις.»

Περισσότερες πληροφορίες για το διεθνές συνέδριο ICEGOV 2020 βρίσκονται στο: www.icegov.org

15 Νοε 2019