Samos 2020 Summit Online - Διεθνής συνάντηση κορυφής για την Ψηφιακή Διακυβέρνηση | Πανεπιστήμιο Αιγαίου

Samos 2020 Summit Online

Διεθνής συνάντηση κορυφής για την Ψηφιακή Διακυβέρνηση

διοργανώνεται από το Πανεπιστήμιο Αιγαίου, στο διαδίκτυο

Το Εργαστήριο Πληροφοριακών Συστημάτων, του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών και Επικοινωνιακών Συστημάτων, της Πολυτεχνικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αιγαίου, σε συνεργασία το Κέντρο Έρευνας για τη Ψηφιακή Διακυβέρνηση και τα Ευρωπαϊκά Έργα Government 3.0, και ManyLaws, διοργανώνουν, για πρώτη φορά διαδικτυακά, τη 10η Διεθνή Συνάντηση Κορυφής για τη Ψηφιακή Διακυβέρνηση «Samos 2020 Summit».

Οι εργασίες του Samos 2020 Summit θα διεξαχθούν από τις 13 έως τις 15 Ιουλίου 2020,  µε θέμα τις τελευταίες εξελίξεις στο πεδίο των εφαρμογών της πληροφορικής και των επικοινωνιών για την αναμόρφωση της διακυβέρνησης σε παγκόσμια κλίμακα.  Στα σημαντικά στοιχεία της συνάντησης κορυφής περιλαμβάνονται:

• Ομιλίες ειδικών από Ολλανδία, Ιταλία, Σλοβενία, Γερμανία, Αυστρία, Νορβηγία, Βέλγιο, Δανία, Λουξεμβούργο, Κύπρο και Ελλάδα με θέμα τις τελευταίες εξελίξεις στο πεδίο της Ψηφιακής Διακυβέρνησης διεθνώς.
  • Την ειδική συνεδρία «The Future of Digital Public Services in Europe» όπου εκπρόσωποι της Ευρωπαϊκής Επιτροπής παρουσιάζουν το σχέδιο της Ευρώπης για τις Ψηφιακές Υπηρεσίες του μέλλοντος.
  • Την ειδική συνεδρία «Greece Goes Digital» με παρουσιάσεις νέων δράσεων και σχεδίων από την Προεδρία της Κυβέρνησης, το Υπουργείο Ψηφιακής Διακυβέρνησης και το Υπουργείο Εσωτερικών.
  • Την Ευρωπαϊκή Ακαδημία Διαλειτουργικότητας, τις εξελίξεις στην Τεχνητή Νοημοσύνη και το Ευρωπαϊκό κανονιστικό πλαίσιο, το ρόλο του Blockchain στη σύγχρονη διακυβέρνηση, νέες προσεγγίσεις στη Νομική Πληροφορική από το έργο Manylaws, τα ειδικά εργαστήρια για την επιστήμη της Διακυβέρνησης,

Ανάμεσα στους υποστηρικτές της διαδικτυακής συνάντησης περιλαμβάνονται η Ευρωπαϊκή Επιτροπή, το Πανεπιστήμιο των Ηνωμένων Εθνών, φορείς της Ελληνικής Κυβέρνησης, διεθνή πανεπιστήμια, ερευνητικά  κέντρα και επιχειρήσεις. Υποστηρικτής επικοινωνίας είναι η Huffington Post Ελλάδας.

Παράλληλα με τη συνάντηση κορυφής, θα λάβει χώρα το 7ο Θερινό Σχολείο με θέμα την Ανοιχτή και Συνεργατική Διακυβέρνηση «OpenGov 2020», όπου επιλεγμένοι φοιτητές από όλον τον κόσμο θα παρακολουθήσουν τους ειδικούς, συμμετέχοντας στις διαβουλεύσεις και στα εργαστήρια.

Η συμμετοχή στη 10η Διεθνή Συνάντηση Κορυφής για τη Ψηφιακή Διακυβέρνηση «Samos 2020 Summit» δεν έχει κόστος, αλλά απαιτεί αίτηση εγγραφής και σχετική έγκριση από την οργανωτική επιτροπή.

Samos 2020 Summit ONLINE: https://www.samos-summit.com/

Θερινό σχολείο «Opengov 2020»: https://summer-schools.aegean.gr/opengov2020