Yπό την αιγίδα του Τμήματος Γεωγραφίας και του Πανεπιστημίου Αιγαίου το διεθνές συνέδριο "Smart Blue City" | Πανεπιστήμιο Αιγαίου

International Conference Smart Blue City

Ηράκλειο Κρήτης 28-29 Σεπτεμβρίου 2017

Στις 28-29 Σεπτεμβρίου 2017 διεξήχθη στο Ηράκλειο της Κρήτης το δεύτερο διεθνές συνέδριο “Smart Blue City” (www.smartbluecity.com) κάτω από την αιγίδα και του Τμήματος Γεωγραφίας και του Πανεπιστημίου Αιγαίου. Το συνέδριο είναι μέρος του δικτύου SMART CITIES MEDITERRANEAN CLUSTER (SMART-MED) το οποίο συνδέει επιστήμονες και φορείς που σχετίζονται με τις έξυπνες λύσεις σχετικά με έξυπνες πόλεις. Παρουσιάστηκαν συνολικά 70 εργασίες στις θεματικές ενότητες: έξυπνων λύσεων σχετικά με πόλεις,   έξυπνου χωρικού σχεδιασμού, ανάλυση δεδομένων καθώς και τεχνολογικά επιτεύγματα σχετικά με αισθητήρες και δεδομένα πραγματικού χρόνου για πόλεις. Το πανεπιστήμιο Αιγαίου συμμετείχε με 9 εργασίες στις θεματικές ενότητες της Γεωγραφικής Ανάλυσης,  της Ανάλυσης Δεδομένων από μη επανδρωμένες πλατφόρμες (UAV), στην Ανάλυση Εικόνας καθώς και στην Ανάλυση Δεδομένων από συσκευές 3D Laser.  Ο Δημήτρης Καβρουδάκης, Επίκουρος Καθηγητής του Τμήματος Γεωγραφίας του Πανεπιστημίου Αιγαίου, ως μέλος της επιστημονικής επιτροπής του συνεδρίου έχει ήδη δρομολογήσει τη δημοσίευση των αποτελεσμάτων του συνεδρίου σε βιβλίο του εκδοτικού οίκου Springer καθώς και σε 2 Special Issues σε διεθνή περιοδικά ύστερα από κρίση.

Δρ. Δημήτρης Καβρουδάκης

Επίκουρος Καθηγητής, Πανεπιστήμιο Αιγαίου