Meet ERUA: Ενημέρωση φοιτητών & φοιτητριών για τις ευκαιρίες του δικτύου Πανεπιστημίων ERUA | Πανεπιστήμιο Αιγαίου

Ενημέρωση φοιτητών και φοιτητριών για τις ευκαιρίες που προσφέρει η συμμαχία ERUA, την Τετάρτη 15 Μαΐου!

Την Τετάρτη 15 Μαΐου και ώρα 12:30 - 14:30, θα πραγματοποιηθεί η υβριδική ενημερωτική εκδήλωση «Meet ERUA: Ενημέρωση φοιτητών & φοιτητριών για τις ευκαιρίες του δικτύου Πανεπιστημίων ERUA», στο Αμφιθέατρο Γεωγραφίας, στη Μυτιλήνη.

Για δεύτερη τετραετία,  το Πανεπιστήμιο Αιγαίου είναι εταίρος της Ευρωπαϊκής Συμμαχίας των Πανεπιστημίων της Μεταρρύθμισης ERUA, μίας συμμαχίας οκτώ ευρωπαϊκών πανεπιστημίων που δεσμεύονται να προωθήσουν την καινοτομία στην έρευνα, τη διδασκαλία και την ιδρυματική ανάπτυξη.

Στην εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί ενημέρωση σχετικά με τις ευκαιρίες που προσφέρει η συμμαχία ERUA στους φοιτητές και τις φοιτήτριες. Επίσης, θα παρουσιαστούν οι δραστηριότητες που ετοιμάζονται από φοιτητές για φοιτητές, με τη δυνατότητα συμμετοχής σε συνεργασία με φοιτητικές ομάδες άλλων Πανεπιστημίων ERUA. Τέλος, θα διεξαχθεί συζήτηση μεταξύ των φοιτητικών συλλόγων του Πανεπιστημίου Αιγαίου και του ERUA Student Board.

Η Γενική Γραμματέας της Συμμαχίας, κ. Bruna Vives, θα παρευρεθεί στην εκδήλωση, στο πλαίσιο της επίσκεψής της στο Πανεπιστήμιο Αιγαίου από τις 14 μέχρι τις 17 Μαΐου 2024. Το έργο ERUA εμπλέκει όλες τις ιδρυματικές λειτουργίες και ομάδες της ακαδημαϊκής κοινότητας του Πανεπιστημίου Αιγαίου, ενδυναμώνοντας τη συνεκτικότητα τους.

Ποια ευρωπαϊκά Πανεπιστήμια ανήκουν στη συμμαχία ERUA;

Μαζί με το Πανεπιστήμιο Αιγαίου, συμμετέχουν:

• The University of Paris 8 (Παρίσι, Γαλλία)
  • Mykolas Romeris University (Βίλνιους, Λιθουανία)
  • European University Viadrina (Φραγκφούρτη Όντερ, Γερμανία)
  • New Bulgarian University (Σόφια, Βουλγαρία)
  • SWPS University (Βαρσοβία, Πολωνία)
  • University of Macerata (Ματσεράτα, Ιταλία)
  • The University of Las Palmas de Gran Canaria (Κανάρια νησιά, Ισπανία)

Τί σημαίνει αυτό για τους φοιτητές και τις φοιτήτριές (Προπτ., Μεταπτ., Διδακτ.) του Πανεπιστημίου Αιγαίου;

Ευκαιρίες συμμετοχής σε μοναδικές εμπειρίες μάθησης και δικτύωσης στα πανεπιστήμια ERUA!

Η εκδήλωση είναι ανοιχτή προς όλη τη φοιτητική κοινότητα του Πανεπιστημίου Αιγαίου και θα προβληθεί με απευθείας μετάδοση στο κανάλι του Πανεπιστημίου στο Youtube.

Live streaming:  https://www.youtube.com/watch?v=XtLjKR9csKw

Facebook event: https://www.facebook.com/events/418565624137063/

Για περισσότερες πληροφορίες, μπορείτε να επικοινωνήσετε με το Γραφείο ERUA του Πανεπιστημίου Αιγαίου:

Κτίριο Διοίκησης - Γραφείο 2.13, Λόφος Πανεπιστημίου, Μυτιλήνη

Τηλ: 22510 36093-5 (09:00-16:00)

Email: erua-eui@aegean.gr

Website: https://erua-eui.eu/

Κατηγορία

Χώρος εκδήλωσης

Μυτιλήνη, Λόφος Πανεπιστημίου & με απευθείας μετάδοση στο κανάλι του Πανεπιστημίου στο Youtube

Ημερομηνία

Τετάρτη, 15 Μάιος, 2024 - 12:30 εώς 14:30